Evacuarea pacientilor de la Spitalul Foisor

Asociatia Colegiul Pacientilor isi exprima deplina ingrijorare in privinta situatiei extrem de grave ce a avut loc vineri noaptea (9.04.2021) la Spitalul Clinic de Ortopedie, Traumatologie și TBC Osteoarticular „Foișor” din Bucuresti.

Desi decizia Ministerului Sanatatii de transformare imediata a Spitalului “Foisor” in Spital Suport COVID are cu certitudine o justificare in contextul epidemiologic actual al Romaniei, grija fata de toti pacientii spitalului (cei existenti si cei viitori deopotriva) trebuia asezata in centrul intregii operatiuni. Un sistem de sanatate sanatos se construieste in jurul pacientului si il pastreaza intotdeauna prioritar pe acesta.

Din pacate, informatiile si imaginile aparute in spatiul public in noaptea de vineri, 9.04 au reflectat esecul gestionarii de catre toate partile implicate a intregului proces, facand din transferul pacientilor non-covid pentru internarea pacientilor COVID, o evacuare inumana, nepermisa si condamnabila si producand afectari de natura psihologica si posibil medicala in randul pacientilor evacuati. 

Autoritatile stiau ca nu mai sunt paturi libere la terapie intensiva, iar solutia de evacuare ar fi trebuit initiata mult mai devreme

pentru a se asigura un transfer eficient al pacientilor si pentru a da timp pentru finalizarea tuturor pasilor necesari.

In aceasta perioada foarte dificila e important ca oamenii sa aiba incredere in deciziile autoritatilor insa, astfel de actiuni trezesc intocmai contrariul in randul populatiei.

Asociatia Colegiul Pacientilor solicita urgent tuturor institutiilor implicate sa coopereze si sa identifice solutii concrete pentru a preintampina astfel de episoade dramatice.

De asemenea, solicitam public Administratiei Spitalelor si Serviciilor Medicale Bucuresti, in subordinea careia se afla Spitalul Foisor, prezentarea cauzelor care au condus la situatia creata si modul in care s-a desfasurat aceasta operatiune.

 Asociatia Colegiul Pacientilor