Legea pentru aprobarea Planului național de prevenire și combatere a cancerului a fost promulgata

Mentionam mai jos principalele prevederi:

  1.  Servicii medicale de prevenire, diagnostic şi tratament al cancerului, servicii de îngrijire, inclusiv îngrijiri paliative, servicii de psiho-oncologie, onconutriţie şi oncofertilitate, servicii sociale şi indemnizaţii lunare de hrană;
  2. Realizarea unui traseu standardizat al pacientului, astfel încât să nu treacă mai mult de 60 de zile de la identificarea unei suspiciuni de cancer până la inițierea tratamentului, utilizarea medicinei personalizate pentru prevenirea, screeningul, diagnosticarea și tratamentul cancerului;
  3. Introducerea testării imunohistochimice şi genetice, decontarea acestor testări în situaţii clar stabilite;
  4. Realizarea unui Registru Național de Cancer Funcțional, cu subregistre pentru toate localizările, precum și implementarea dosarului electronic al pacientului (DES) în acord cu Spațiul European de Date Medicale;
  5.  Introducerea terapiilor inovative prin crearea unui fond de inovaţie în sănătate care să asigure accesul la tratament de la momentul autorizării Agenției Europene pentru Medicamente (EMA) până la compensarea în România si reducerea timpilor de acces la rambursare a tuturor medicamentelor inovative;
  6. Actualizarea periodică a ghidurilor de practică medicală și a protocoalelor terapeutice;
  7. Generalizarea consultului de tip Tumor Board pentru pacienții oncologici.

Planul naţional de prevenire şi combatere a cancerului în România se finanţează,  în principal de către Ministerul Sănătăţii de la bugetul de stat. Suma aprobată anual pentru finanţare va reprezenta cel puţin 20% din totalul fondurilor aprobate pentru desfăşurarea programelor de sănătate la nivel naţional de către Ministerul Sănătăţii şi Casa Naţională de Asigurări de Sănătate. Legea va intra in vigoare la 1 ianuarie 2023.

Documentul poate fi vizualizat aici