Multumim personalului din “Zona Rosie” a spitalului Judetean Timisoara

“Parintii mei, dupa ce s-au simtit rau, i-am dus la Spitalul Judetean din Timisoara, speriati si dezorientati au fost preluati foarte repede pentru a fi testati, desi simptomele aratau posibilitatea de a fi infectati cu virusul Covid-19. Tatal meu era cel mai afectat avand nivelul oxigenului 68 pe pulsoximetru. Dupa o verificare si stabilizare a lor care a durat circa 2 ore au fost transferati in cadrul pavilionul Zonei Rosii Infectioase – Casa Austria. Actualmente sunt stabili si fac progrese in fiecare zi datorita echipei de profesionisti care ii vegheaza si au grija ca evolutia sa se manifeste.


ECHIPA Zonei rosii – Casa Austria, celula care face sa functioneze si sa evolueze cu cazuri rezolvate zilnic impotriva acestui virus care ne macina. Preocupat din fire de santatea comunitatii in care locuiesc am incercat sa discut cu persoana care se ocupa de managementul acestei ”Zone rosii” si am intalnit doua persoane care fac totul pentru a avea cele mai bune rezultate in lupta contra virusului Covid-19. Acesti oameni sunt: directorul Spitalului Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” Timișoara, Asist. Univ. Dr. Raul Pătrașcu si doamna doctor Sef Lucrari Dr Adelina Mihaescu, medic primar nefrolog, coordonator Zona Rosie Infectioase Casa Austria, pe care i-am intrebat ce nevoi au, la fel cum am facut-o si in cazul Spitalului Clinic de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie Dr. Victor Babeș, unde in prima fazei a pandemiei am reusit sa strang prin intermediul Colegiului Pacientilor – sucursala Timisoara o suma frumoasa de bani care a fost donata catre NGO-ul spitalului precum si mai multe produse de dezinfectat si echipamente necesare corpului medical din spital, iar in schimb am primit recunostinta conducerii printr-o diploma care ma onoreaza.


Curios, din fire, am procedat la fel cu conducerea “Zonei Rosii – Casa Austria” care mi-au transmis un raspuns care mi-a taiat rasuflarea si mi-a dat de gandit cat sunt de solicitati medicii din prima linie si acest lucru m-a obligat sa reactionez printr-o campanie de suport moral fata de ei.


Nevoia primara din acest spital este recunostinta noastra, a comunitatii timisene, fata de ei, de medicii din linia 1.


Asadar va rog frumos pe aceasta cale sa ne unim si sa le multumim pentru tot efortul pe care il fac pentru noi prin daruire abnegatie, competenta si umanias!” a transmis Dorin Rata – presedintele Colegiului Pacientilor – sucursala Timisoara.


Cateva cuvinte ale domnului director Spital Judetean:


“Suntem recunoscatori pentru gandurile minunate transmise de Colegiul Pacientilor Timis. In aceste vremuri grele, timp de 8 luni de zile personalul Spitalului Clinic Judetean de Urgenta “Pius Brînzeu” Timisoara a dat totul pentru pacienti. Desi nu am fost spital suport pana de curand, am tratat incontinuu cazuri grave de COVID-19, iar acum suntem in continuare, la propriu, in linia I, atat pentru formele medii/severe cat si pentru cazurile de terapie intensiva. Insa nicio clipa nu am neglijat ceilalti pacienti, ci din contra le-am acordat o grija sporita pentru siguranta acestora. Recunoasterea pacientilor prin Colegiul Pacientilor vine deci ca o mangaiere pentru personalul nostru care a rezistat si rezista, fara a ne plange, de atata timp, in ciuda stresului si a epuizarii psihice si fizice. Va multumim, suntem aici pentru dumneavoastra. Dumnezeu sa ne ajute si sa ne dea tuturor sanatate!” a adaugat domnul director al Spitalului Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” Timișoara, Asist. Univ. Dr. Raul Pătrașcu


 


“Ne-am organizat in Zona Rosie Infectioase – Casa Austria pentru a putea ingriji cat mai bine pacientii Spitalului Judetean cu COVID.


 


Cateva cuvinte ale doamnei dr coordonator a zonei rosii:


Personalul medical care lucreaza in “linia intai” a Spitalului Judetean isi da toata silinta sa ofere pacientilor din Zona Rosie o ingrijire cat mai buna, atat pentru boala pentru care au fost internati cat si pentru complicatiile infectiei cu virusul SARSCov2. Pacientii nostri, cu patologie multipla si simptome complexe, necesita ingrijiri mult mai elaborate, atat ca si medicatie cat si ca nursing si psihoterapie. Pacientii sunt supravegheati 24 de ore din 24 de catre medici si asistente aflati in permanenta in saloane sau pe sectie, imbracati in echipamente de protectie speciale, tocmai pentru a supraveghea mai bine bolnavii si a putea interveni in orice moment in caz de urgenta medicala. Personalul nostru, foarte bine pregatit, face parte din personalul sectiilor Spitalului Judetean, detasati o perioada pentru a lucra in Zona Rosie, are nevoie de incurajare si ajutor din partea tururor in lupta lor pentru a oferi sanse maxime de vindecare pacientilor! Asteptam si acceptam cu bucurie voluntari care sa invete alaturi de noi cum sa invinga COVID-ul, aceasta boala ciudata si debilitanta. Orice ajutor conteaza! Mai ales un gand bun si o rugaciune spusa in gand pentru cei din linia intai!” a precizat doamna doctor SL Dr Adelina Mihaescu, medic primar nefrolog, coordonator Zona Rosie Infectioase Casa Austria