Organizația Europeană de Combatere a Cancerului: Un milion de cazuri de cancer sunt nediagnosticate în Europa, de la inceputul pandemiei

In Europa, aproape un milion de cazuri de cancer sunt omise a fi diagnosticate, în prezent, din cauza pandemiei de coronavirus, arată datele publicate, la nivel european, în aceste zile, de către Organizaţia Europeană de Combatere a Cancerului (European Cancer Organisation).

Datele European Cancer Organisation (OCE) scot în evidenţă impactul pandemiei asupra pacientilor cu cancer din Europa:

  1. Aproximativ 1 milion de cazuri de cancer sunt în pericol să fie nediagnosticate la timp, în țările din Europa
  2. Aproximativ 100 de milioane de teste de screening, în vederea depistării cancerului, nu au fost efectuate, în Europa, pe durata pandemiei
  3. La ora actuală, 1 din 5 pacienţi diagnosticaţi cu cancer din Europa nu primeşte interventia chirurgicala sau chimioterapia de care are nevoie
  4. Pana la 50% dintre persoanele cu simptome sugestive pentru un tip de cancer nu au avut acces in timp util la mijloace de diagnostic

Aceste date stau la baza lansării campaniei “Time To Act”, coordonata la nivel european de catre Organizaţia Europeană de Combatere a Cancerului (OCE), pentru a determina publicul larg din ţările europene, pacienţii diagnosticaţi cu diverse forme de cancer, autoritatile şi profesioniştii din domeniul sănătăţii să conştientizeze şi să lupte, în continuare, împotriva cancerului, în ciuda dificultăţilor generate de contextul pandemic actual.

Analiza datelor Organizaţiei Europene de Combatere a Cancerului (OCE), precum şi instrumentele campaniei “Time To Act”, disponibile în peste 30 de limbi, printre care şi limba română, vor fi prezentate în cadrul unui eveniment virtual, ce va avea loc pe 9 septembrie, intervalul orar 11:00-12:00( va puteti inregistra aici).

“Aceste constatări scot în evidenţă impactul pe care COVID-19 îl are asupra luptei împotriva cancerului. Avem nevoie urgentă de măsuri, luate la cel mai înalt nivel politic european, pentru a rezolva problemele din domeniul cancerului, precum şi pentru a restabili încrederea în serviciile medicale privind tratarea cancerului şi a combate, totodată, deficitul de forţă de muncă şi de aprovizionare din sectorul medical” mentioneaza Dr. Matti Aapro, Preşedinte al Organizaţiei Europene de Combatere a Cancerului (OCE).