Vaccinul HPV arată o scadere semnificativa a riscului de cancer, inclusiv la bărbați

hpv campanie 2024

Rolul vaccinării HPV în reducerea cancerului orofaringian:


Cercetările recente în legătură cu vaccinul HPV au demonstrat o scădere considerabila a riscului de cancer, în special la bărbați. Riscul de cancer de cap și gât a fost redus cu peste 50% la bărbații care au fost vaccinați.


Ținând cont de recentele rezultate ale studiului prezentate la Reuniunea Anuală 2024 a Societății Americane de Oncologie Clinică (ASCO), acestea subliniază că și bărbații tineri ar trebui să fie vaccinați, cu același vaccin care a fost inițial aprobat pentru femei tinere.


„Scopul nostru este ca bărbații să vadă vaccinarea HPV nu doar ca pe o modalitate de protecție a femeilor, ci și ca pe o metodă de protejare a propriei sănătăți", a declarat Jefferson DeKloe, cercetător în cadrul departamentului de otorinolaringologie și chirurgie a capului și gâtului la Universitatea Thomas Jefferson din Philadelphia și coautor al raportului.


Read more about:

#CAMPANIE HPV 2024