Alătură-te celei mai informate comunități de pacienți din România

Obține servicii medicale, acces la tratamente și consultații. Cunoaște-ți drepturile

Te interesează mai multe detalii despre diferite afecțiuni, precum HPV-ul?

Înscrie-te în baza noastră de date și primești periodic informații noi și utile pentru pacienți

Află tot ce trebuie să știi despre bolile care amenință sănătatea

Infecția cu HPV - Human Papilloma Virus

Aderă la comunitatea femeilor informate și fii la curent cu toate informațiile despre HPV

Papilomavirusul uman (prescurtat HPV după denumirea „Human Papillomavirus”) este cea mai comună infecție cu transmitere sexuală care afectează atât bărbații, cât și femeile. Dintre cele peste 180 de tulpini ale HPV, 40 sunt transmise prin contact sexual. O parte dintre aceste tulpini au potențial oncogen (cauzează cancer), pe când altele pot cauza alte complicații și afecțiuni.

Cele mai recente studii arată că prevalența HPV genital la adulții cu vârsta cuprinsă între 18 și 59 de ani este de aproximativ 45,2% la bărbați și 39,9% la femei (Centrului pentru Controlul și Prevenirea Bolilor (CDC).

Află mai multe informații despre tulpinile HPV devenind membru al comunității Colegiul Pacienților.

HPV - Ce trebuie să știi

Ce putem face pentru a preveni infecția cu virusul HPV

Dacă ai activitate sexuală și ai trecut de 18 ani, se recomandă testarea anuală. Prezintă-te la medicul ginecolog, care-ți va recomanda una dintre următoarele investigații:

Testul Babeș-Papanicolau

1. Verifică prezența celulelor precanceroase sau canceroase în interiorul colului uterin și vaginului.
  2. Primul test Babeș Papanicolau trebuie făcut după debutul vieții sexuale, o dată pe an, iar testarea pentru infecția cu HPV o dată la cinci ani.

Testarea HPV

1. Testarea HPV este disponibilă pentru diagnosticarea HPV-ului la femei.
  2. Testul pentru HPV se face pentru a depista infecția cu una sau mai multe tulpini ale papilomavirusului uman și pentru a se determina genotipul de HPV cu care este infectată o femeie.

Colposcopia

1. Medicul poate recomanda colposcopia dacă suspectează o leziune precanceroasă sau canceroasă pe colul uterin
  2. Această procedură folosește un instrument special (numit colposcop), pentru a examina mai eficient vaginul pacientei și colul uterin.

Biopsia cervicală

1. Dacă în urma colposcopiei se constată prezența unor leziuni suspecte, va fi nevoie de o biopsie cervicală - recoltarea unei mostre de țesut din col - care se trimite la laborator pentru a stabili tipul celulelor depistate.

Vaccinul anti-HPV unisex

Un pas înainte pentru sănătate

Află în ce condiții îl poți obține gratuit sau cu reducere

Vaccinarea anti-HPV te poate proteja de cancere și alte afecțiuni, ca urmare a infecțiilor cauzate de diferitele tulpini ale Human Papillomavirus. În România, vaccinul anti-HPV se poate obține în regim compensat în două moduri. În ambele cazuri, vaccinul se obține pe baza unei reţete compensate eliberată de medici de toate specialitățile, aflați în contract cu casele de asigurări de sănătate.

1. 100% pentru fete şi băieţi cu vârsta între 11 și 18 ani (19 ani neîmpliniți)
  2. 50% pentru femeile cu vârsta între 19 şi 45 de ani

Alătură-te comunității Colegiul Pacienților și rămâi în temă cu tot ce trebuie să știi despre HPV, dar și alte boli și afecțiuni importante.

Înscrie-te prin completarea formularului.