Redresarea Romaniei incepe cu constructia de spitale noi!

Colegiul Pacientilor sublinieaza necesitatea alocarii urgente de catre Guvernul Romaniei a 10% din fondurile Programului Național de Redresare și Reziliență pentru construcția a 100 de spitale publice noi în România.

Asociatia Colegiul Pacientilor prin prezenta dorim sa subliniem necesitatea alocarii urgente de catre Guvernul Romaniei a 10% din fondurile Programului Național de Redresare și Reziliență pentru construcția a 100 de spitale publice noi în România, care să asigure îngrijire medicală în condiții normale, umane si de siguranță pentru cetățenii României, cetățeni europeni. Spitalele existente sunt putine (367 de spitale pentru 20 de milioane de locuitori), vechi, cu infecții nosocomiale în pereți, cu saloane mici, neconforme ce nu permit evacuarea de urgență și în siguranță a pacienților in caz de pericol, iar structurile de construcție ale acestora sunt incompatibile cu regulile de avizare ISU. În România exista județe întregi în care nici un spital nu are aviz de securitate la incendiu, iar zeci de spitale au recomandare de relocare de la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta. Totodată, deficitul grav de medici și cadre medicale din România este generat astăzi, în principal, de lipsa dotărilor din spitale, prăpastia față de orice standarde europene. Astăzi, Europa da o șansă sănătății noastre și cetățenilor României, iar decizia corectă din partea Guvernului Romaniei ar fi alocarea urgenta a unei sume din Fondul de Redresare și Reziliență post covid pentru construcția spitalelor. Ce poate fi mai urgent si mai important de redresat decat conditia spitalelor romanesti? Pacientii asteapta din partea Guvernului României și a Ministerului Sănătății reforma atât de necesară din sistemul de sănătate și asigurarea accesului acestora la un sistem public de sănătate modern si eficient. Societatea civilă a demonstrat ca poate fi construit un spital complet nou,din donatii, cu 30 de milioane EUR, făcând dovada unei execuții bugetare corecte și realism în proiect. Prin alocarea a 10% din fondurile Programului Național de Redresare și Reziliență (respectiv 3 mld de euro) in Romania vor putea fi construite in urmatorii ani 100 de spitale noi. E dreptul cetățenilor români de a fi tratați după standarde europene și obligația autorităților, conform Constituției, să garanteze ocrotirea sănătății lor. Asociația Colegiul Pacienților solicită Guvernului României, Ministerului Sănătății și Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene să pună cu prioritate pe agenda publică acest demers și să actualizeze Planul Național de Redresare și Rezilientă, prin includerea acestei propuneri. Asociația Colegiul Pacientilor este dispusă sa pună la dispoziția Ministerului Sănătății, Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene sau altor instituții din subordinea Guvernului expertiză si suport, astfel incât să identificăm soluții viabile pentru a dezvolta un sistem public de sănătate modern si eficient.

Citește mai mult